Airbakers Airbakers
menu
Vojtěch Lokša

Vojtěch Lokša

Travel consultant

dolo

Vojta je milovník Asie, kam na první delší pobyt vyrazil v 18 letech. Studoval několik asijských jazyků, což využil především během mnoha let průvodcovských zkušeností v Asii, ale spoustu času strávil i na cestách po ostatních kontinentech. Kdykoli rád vycestuje za dobrým jídlem, fotogenickými horami i tropickým pralesem, ideálně když ho tam dopraví nějaký exotický dopravní prostředek.

Nejsilnější zážitek na cestách...

Indické svatby jsou legendární a vyhlášené po celém světě. První své pozvání v životě jsem si kvůli logistickým složitostem musel nechat ujít, o to víc jsem si na tom nechal záležet, když se příležitost namanula podruhé. Třídenní barevná seance plná tance, hudby a exotických rituálů doplněná neustávající hostinou, o které byste nepoznali, že v ní není kousek masa, se do mé paměti zaryla velmi hluboko. Na pestré tradiční oblečení, které jsem si ze svatby přinesl, se mi sice doma práší, ale věřím, že se ještě někdy naskytne příležitost si to zopakovat. 

Nejraději vzpomínám...

Na půlroční cestu po Asii. Když jsem v roce 2012 dostal své první stipendium jen na semestr místo celého roku, nejdříve mě to mrzelo, což se však velmi brzo přetavilo v euforii po uvědomění si, že celý druhý semestr můžu strávit na cestách po okolních zemích. Poprvé jsem se tak vydal do Indonésie, kde jsem celý měsíc bydlel u místních doma, zlezl několik sopek, prošel řadu historických památek a uvědomil si, že Jáva je jedním z nejkrásnějších ostrovů na této planetě. Poprvé jsem se učil jezdit na motorce, což byla do té doby schopnost, kterou jsem v Evropě považoval za zbytečnou. Poprvé jsem viděl oslavy Čínského nového roku v rodině na Tchaj-wanu, ostrově se snad nejchutnějším jídlem na světě. Poprvé jsem navštívil obskurní festival ledových soch v čínském Harbinu, což spolehlivě završilo mé uvědomění toho, jak je Asie mohutná a rozmanitá kulturně, kulinářsky, ale i klimaticky. 

Nejraději se vracím...

Do Japonska. Neskutečně exotická země, kde se setkáme s kontrastem hypermoderních mrakodrapů a vlaků s téměř nedotčenou divokou přírodou, k tomu můžeme obdivovat těžko uchopitelnou unikátní kulturu a užívat si úžasných kulinářských zážitků, či prostě jen odpočívat ve ztichlých zahradách i elegantních resortech s termálními prameny na koupání. Japonsko nejsou jen přeplněné buddhistické chrámy a obchody s komiksy, jak si často na Západě myslíme, ale neskutečně rozmanitá destinace, jejímž objevováním můžete strávit řadu měsíců, a pořád ještě nebudete mít dost.