Airbakers Airbakers
menu
Honza Žert

Honza Žert

Travel consultant

surfar

V osudové Latinské Americe je Honza jako doma, mnohdy tam i tráví více času než doma a nejen tam. Hory, pralesy, památky, či pláže - to vše je úžasné a stojí za poznání, ale žádná Honzova cesta by nebyla úplná, kdyby se nesnažil poznat místní humor, kuchyni a myšlení, prostě obyčejný život lidí z míst, kam se vydává. Je jednoduché být spokojeným turistou a užívat si úsměvy a pohostinnost v různých koutech světa, ale zjišťovat, kolik úsilí a dřiny za takovým úsměvem stojí, nakolik je opravdový a jaká je jeho cena, to se stalo smyslem jeho poznávání.

Nejsilnější zážitek na cestách...

Po měsíčním pobytu na Nové Kaledonii jsem počítal s cargo lodí na Vanuatu (odjížděla vždy první čtvrtek v měsíci z Nouméa) a dále směrem na Šalamounovy ostrovy. Loď však po třiceti letech ukončila činnost. Sehnal jsem tedy místo toho letenku Nová Kaledonie - Francouzská Polynésie (více jak měsíční stopover) - Velikonoční ostrov (týdenní stopover) - Santiago de Chile (zůstal jsem v Jižní Americe ještě další dva roky). Jedna penzionová loď protáhla moji cestu o více jak dva roky, cesta se stala cestou kolem světa a značně ovlivnila můj život.  

Nejraději vzpomínám...

Každá cesta byla obohacením a přinesla nové zkušenosti. Vzpomínám na setkání s fascinujícími lidmi, jejichž příběhy mi otevřely nové perspektivy a rozšířily mou chápavost světa. Vzpomínám na ty nečekané okamžiky, které byly plné spontaneity a dobrodružství, a které mě naučily žít v přítomném okamžiku a vážit si ho.

Nejraději se vracím...

Do Bahie. Bahia je fascinující brazilský stát, který nabízí jedinečné spojení historie, kultury a přírody. Je to místo, kde se setkávají různé kulturní vlivy a vytvářejí unikátní atmosféru plnou života a radosti. Historicky byla Bahia koloniálním centrem, které hrálo důležitou roli při novodobém osidlování Brazílie. V 16. století se stala hlavním přístavem pro obchod s otroky a následně se zde utvořila silná afro-brazilská komunita. Dnes je Bahia kulturním centrem afro-brazilského dědictví, s mnoha festivaly, tancem, hudbou a tradičními náboženskými obřady. Pro milovníky gastronomie je Bahia rájem. Místní kuchyně je plná exotických chutí a přírodních ingrediencí. Zdejší speciality zahrnují pokrmy jako moqueca (rybí guláš), acarajé (smažené fazolové koule plněné krevetami) a vatapá (pikantní omáčka z arašídů a kokosového mléka).