Airbakers Airbakers
menu

Nejvyšší hory světa zahalené v posvátném tichu Nepálu

Ideální délka:

3 až 4 týdny

Doba letu:

15 hodin

Ideální doba:

březen, duben, září – listopad

View,Of,Everest,From,Gokyo,Ri

Poznejte krajinu lemovanou dramatickou siluetou Himálaje, zdobenou mantrami modlitebních praporků a barvami hinduistických svatyň. Odpočiňte si hodinou jógy při východu slunce nebo nad šálkem černého čaje s mlékem, vonícím po koření.

U AirBakers je každá cesta originál – kompletně na míru podle vašich představ

Nepál je zemí majestátních hor a jejich posvátných bohů, zemí kontrastů a mnoha superlativů. Zasněžené vrcholy přesahující 8 000 m n. m. vytváří dechberoucí kulisu množství nepálských kulturních a přírodních památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Jen několik desítek kilometrů dělí neprostupnou džungli v nížinných Terajích od vrchoviny s rododendronovými háji a borovicovými lesy, a ty pak od mohutných ledovcových splazů valících se z úpatí Himálaje. Nádhera vznešeně se tyčících osmitisícovek, divoká a stále nespoutaná příroda, laskavost místních obyvatel a poznání starobylých klášterů se vám vryje hluboko do paměti. Zažijete pocit volnosti, svobody a bezstarostnosti, na který nikdy nezapomenete.

Vaše cesta začne v hlavním městě Káthmándú a jeho okolí. Překvapí vás město tak kulturně odlišné, plné lidí, ruchu a shonu, různých vůní i pachů – město, které nikdy nespí ani neodpočívá. Uvidíte precizně vyzdobené středověké památky královských měst Páthán a Bhaktapur, rikšou se vyvezete nad město, kde vás přivítá jeden ze zdejších architektonických skvostů – bílá stúpa Svajanbhúnáth. Stejně jako Buddha i vy uvidíte do všech světových stran na věčné hemžení hlavního města. Navštívíte pohřební gháty Pašupatináth, kde blíže poznáte místní kulturu a naučíte se o hinduistickém obřadu posledního rozloučení. Poté už nastane čas vydat se pryč z Káthmándú za poznáním dalších koutů země.

Velmi doporučujeme návštěvu druhého největšího města Nepálu – Pokhary. Čas zde plyne úplně jinak – poklidně, pomaleji. Bezprostředně obklopená Himálajem, s posvátnou atmosférou a výhledem na osmitisícovou Annapúrnu a věhlasnou Machapuchare je Pokhara považována za nejhezčí město Nepálu. Pokhara je také mekkou adrenalinových sportů a výchozím bodem pro výlety do okolní přírody.

Dále můžete pokračovat do jižní, rovinaté části Nepálu nabízející nezapomenutelné zážitky v subtropických Terajích nebo v nejstarším nepálském národním parku Chitwan. Ze sloního hřbetu pozorujte okolní zvěř včetně vzácných nosorožců, jelenů sika, antilop, ptáků a krokodýlů. Tato část Nepálu přímo kontrastuje se severní oblastí a jejími velehorami, s hluboko zařízlými údolími, kterými se valí mohutné himálajské řeky.

Vystoupejte až do míst věčného sněhu a ledu na úpatí neohroženě se tyčící Annapúrny, Manaslu či Dhaulágiri. V Himálaji zažijete jinou tvář Nepálu. Čilý ruch vystřídá posvátné ticho. Bohatě zdobené hinduistické památky nahradí malé budhistické svatyně, stúpy a polorozpadlé zídky mani, příbytky se změní na jednoduchá kamenná stavení. Setkáte se zde s lidmi, kterým vryl drsný horský život vrásky hluboko do tváře. I přesto si zachovávají svoji víru, přivítají vás s neskutečnou vřelostí a nechybí jim věčný úsměv na tváři.

Za zvuku buddhistických zpěvů vás přivítají neskutečně vřelí lidé

Nepál je zemí mnoha kontrastů mísící v sobě různé kultury a náboženství. Poznejte místní tradice, navštivte svatostánky rozeseté po Himálaji a vydejte se na místo, kde se údajně narodil sám Buddha. Pochopíte, že kulturní dědictví Nepálu je snad ještě významnější, než to přírodní.

Lumbini,,Nepal,-,November,15,:,Pilgrims,Visit,The,Birthplace

TOP momenty z Nepálu

Tváří v tvář Everestu

Snad každý by si přál pohlédnout na nejvyšší vrchol světa. Vydejte se na vícedenní výlet do vesnice Šerpů – tibetského národa žijícího na svazích Himálaje – do Namčhe Bazár. Uvidíte zde nezapomenutelné panorama Mt. Everestu, osmitisícového Lhotse a slavné Ama Dablam. Pro ten nejkrásnější pohled na nejvyšší světovou horu je nutné dojít až na vrchol Kala Pattar v 5 644 m n. m., kde stanete Everestu tváří v tvář. Všude kolem vás bude jen drsný Himálaj a do údolí spadající mohutný ledovec Solo Khumbu.

Poznejte autentický Nepál

Poznejte blíže nepálskou kulturu a tradice. Zajistíme vám ubytování na jeden či více dní u místní rodiny, která vám ráda přiblíží svůj každodenní život i slavnostní tradice. Poznáte opravdu autentickou stránku Nepálu bez jakéhokoliv přikrášlování a vyslechnete si příběhy lidí, kteří v této krásné, ale i kruté zemi žijí od narození. Bude to jistě jeden z nejsilnějších zážitků na vaší cestě Nepálem.

Chuť a vůně Nepálu: čočkový dal bhát a plněné knedlíčky momo

Poznejte Nepál všemi smysly. Nakupte na bazaru čerstvé potraviny a poté pod taktovkou zkušeného místního kuchaře uvařte ty nejlepší z nepálských specialit. Největší oblibě se těší dal bhát složený z dušené rýže, čočkové polévky a ostře kořeněného květáku nebo brambor, a také tradiční tibetské knedlíčky momo plněné směsí masa a zeleniny.

Meditace a ozdravná jóga pod "střechou světa"

Odpočiňte si od starostí všedního dne tělem i myslí. Astam je poklidná, malebná vesnička ležící v blízkosti Pokhary, obklopená zelení, nad kterou ční zasněžené vrcholky Himálaje. Strávíte tu celé tři dny cvičením jógy, krátkými procházkami po okolí, rozjímáním a pozorováním krás okolní přírody. Vaše tělo i mysl dostane prostor na úplnou regeneraci.

Kolik může cesta do Nepálu s námi stát?

Zážitky jsou přeci k nezaplacení... Udělejte si alespoň rámcovou představu, na kolik vás taková cesta vyjde.

nepal-hory
  • $
  • $
  • $

Nechci moc utrácet

40 000 Kč

Základní varianta, ubytování na úrovni 3*, nejlevnější letenky i z okolních letišť

  • $
  • $
  • $

Chci slušný standard

80 000 Kč

Standard náročného cestovatele, nejpohodlnější let z Prahy v economy, slušné 4* hotely

  • $
  • $
  • $

Chci to nejlepší

160 000 Kč

Letenky v businessu, nejlepší dostupné ubytování i všechny ostatní služby během cesty