Airbakers Airbakers
menu

Fascinující Izrael – poznávání tří náboženství, pouště a odlišné kultury

Ideální délka:

12 až 16 dní

Doba letu:

4 hodiny

Ideální doba:

březen – květen a září – listopad

Dome,Of,The,Rock,With,Olive,Trees,And,The,Walls

Izraelcům se často říká „sabra“ podle plodu opuncie, který má tvrdý povrch pokrytý trny, uvnitř je ale lahodný a se šťavnatou chutí. V médiích je často Izrael prezentován jako tvrdý a konfliktní, uvnitř je však svobodný a neuvěřitelně uvolněný.

U AirBakers je každá cesta originál – kompletně na míru podle vašich představ

Izrael je zemí, která nabízí širokou škálu zážitků a poznání, která vám do srdce zapíší ty nejkrásnější vzpomínky. Ačkoliv je svou rozlohou několikanásobně menší než Česká republika, je neobvykle rozmanitý – naleznete zde dědictví mnoha kultur, které do této oblasti pronikly a spojily s ní svou historii a identitu. Izrael je Zemí zaslíbenou, do níž Mojžíš vedl Izraelity, Kristus zde kázal své učení, konal zázraky a Muhammad vystoupil do nebes. Domov zde našla i méně známá Bahá’i víra s centrem v překrásné Haifě. Střídejte kulturní poznání s výlety do přírody, odpočinek na pláži s nočním životem, ochutnávejte lahodné lokální pokrmy, vína i sladkosti a nezapomeňte si dopřát ozdravnou a velice relaxační koupel v Mrtvém moři.

Po příletu do Izraele se hned přesunete k jedné z jeho největších perel – do posvátného Jeruzaléma. Jeruzalém je městem, které snoubí tři náboženství, bok po boku se zde denně modlí křesťané, židé i muslimové a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru – to celé obklopeni řadou jedněch z nejvýznamnějších světových památek, vytvářejících dokonalou kulisu. Celé dny se můžete procházet jeruzalémskými ulicemi, obdivovat prastaré olivovníky v Getsemanské zahradě, hrob Panny Marie a slavnou Zeď nářků, kochat se zlatou kupolí Skalního Dómu na Chrámové hoře, navštívit mešitu Al-Aksá a ztišit se v Chrámě Národů. V Jeruzalémě naleznete také hrob krále Davida a místo poslední večeře Páně, ale i Izraelské muzeum, památník holocaustu Jad Vašem a tržnici Machane Jehuda, kde můžete ochutnat sladkou baklavu, přičichnout k orientálnímu koření a nakoupit suvenýry.

Pak už se vydáte ve stopách Ježíše Judskou pouští, navštívíte pouštní pevnost Masada a Kristovo rodiště – město Betlém, dopřejete si koupel v ozdravných vodách Mrtvého moře a prozkoumáte proslulé Jericho. Vyprahlou krajinou se přesunete na sever ke Galilejskému jezeru, kde Ježíš údajně kázal a učinil mnoho zázraků. Vystoupejte zde na horu Blahoslavenství se stejnojmenným chrámem, navštivte proslulou Tabchu a k obědu si nechte naservírovat vyhlášenou rybu sv. Petra. Opečená a se štědrou dávkou citronu je vynikající! V přírodě přilehlých Golanských výšin sledujte obrovské stíny supů bělohlavých a projděte se místní krajinou. V nedalekém Tiberias, jednom ze čtyř svatých měst judaismu, můžete nakoupit luxusní diamanty a prohlédnout si pozůstatky starobylé synagogy. Zdejší letovisko nabízí také syrné lázně a řadu bazénů s klouzačkami a tobogány pro děti.

Od Galilejského jezera se přesunete do proslulé Haify na pohoří Karmel, jejíž dominantou není nic jiného než překrásné Bahájské zahrady často srovnávané s již neexistujícími visutými zahradami Babylónu. V okolí jsou k vidění také unikátní jeskyně přírodní rezervace Roš Ha-Nikra, dávné křižácké město Akko a mnoho dalšího. Přes přímořské město Caesarea a jeho antické památky se pak vrátíte zpět do Tel Avivu, ve kterém si doporučujeme odpočinout od intenzívního cestování relaxem na pláži a ochutnáváním dobrého jídla a pití.

Pociťte na vlastní kůži léčivé účinky Mrtvého moře

Mrtvé moře je ve skutečnosti slaným jezerem a jeho salinita dosahuje více než 34%, díky čemuž je desetkrát slanější než oceán. Jeho vodě bohaté na minerály se spolu s lokálním bahnem a solí připisuje mnoho léčivých a omlazujících účinků, tak si dopřejte koupel, masáž a bahenní zábaly...

Young,Woman,Going,To,Dead,Sea,,Israel

TOP momenty z Izraele

Kráčejte po stopách Ježíše Judskou pouští

Poušť kopcovitého charakteru s okázalými vyhlídkami a několika kláštery je neodmyslitelně spojena s Ježíšovou cestou z Jeruzaléma do Jericha. I vy se můžete vydat na dvouhodinový trek nádherným údolím, kudy Ježíš údajně kráčel, a u toho se kochat okolní zvlněnou krajinou v odstínech okrové a oranžové. Nutnou zastávkou je také pevnost Masada, symbol izraelské národní hrdosti, ze které se vám otevře dechberoucí výhled na poušť i Mrtvé moře.

Sledujte supa bělohlavého v přirozeném prostředí

Sledovat naživo téměř třímetrové rozpětí respekt budících supů bělohlavých je opravdu fascinující zkušenost. Na vlastní kůži ji můžete zažít v jejich přirozeném prostředí – v přírodní rezervaci Gamla na Golanských výšinách, která je jejich hnízdištěm. Gamla vám otevře nádherné výhledy na Galilejské jezero a supy pak můžete sledovat z okraje útesu, a kochat se obrovskými stíny, které pod jasnou oblohou vytváří. Oblast je známá také pro nejvyšší izraelský vodopád, ke kterému vede pouze krátká stezka.

Ochutnejte rybu sv. Petra a další izraelské speciality

Pilobřich ostnitý neboli ryba sv. Petra proslavená z biblických příběhů je delikatesou, kterou při svém cestování Izraelem musíte ochutnat, a to konkrétně na březích Galilejského jezera. Podává se grilovaná nebo fritovaná, dochucená citronem, a je velmi lahodná. Nezůstávejte ale jen u ní – dopřejte si autentického izraelského humusu, čerstvých oliv, tabbouleh, cizrnový sambusak, lahodný sýr tzfat, a ze sladkého pak medovou baklavu a tvarohový knafeh. Izraelská kuchyně je neuvěřitelně pestrá, chuťově bohatá a delikátní.

Jeruzalém – místo souznění tří náboženství

Jeruzalém je jedním ze čtyř svatých měst judaismu a místem posvátným rovněž pro křesťanství a islám. Tradice a kultura židů, křesťanů a muslimů se v něm snoubí a protínají a vytvářejí jeho neopakovatelný genius loci. Kochat se výhledem z Olivecké hory na hradby Starého Města a vidět dominantu Skalní Dóm je přenádherný zážitek. V Getsemanské zahradě můžete obdivovat prastaré olivovníky a ztišit se v Chrámu Národů, u Zdi nářků zas sledovat mumraj modlících se ortodoxních židů a židovek. Památek a posvátných míst je v Jeruzalémě nepočítaně.

Cestu lze prodloužit o relaxační pobyt na izraelském Eilatu, kde si po intenzivním cestování odpočinete na pláži ve stínu palem při břehu Rudého moře.

Kolik může cesta do Izraele s námi stát?

Zážitky jsou přeci k nezaplacení... Udělejte si alespoň rámcovou představu, na kolik vás taková cesta vyjde.

Epic,Skies,On,Tel,Aviv,Business,Center,(from,Day,To
  • $
  • $
  • $

Nechci moc utrácet

30 000 Kč

Základní varianta, ubytování na úrovni 3*, nejlevnější letenky i z okolních letišť

  • $
  • $
  • $

Chci slušný standard

60 000 Kč

Standard náročného cestovatele, nejpohodlnější let z Prahy v economy, slušné 4* hotely

  • $
  • $
  • $

Chci to nejlepší

120 000 Kč

Letenky v businessu, nejlepší dostupné ubytování i všechny ostatní služby během cesty