Airbakers Airbakers
menu

Idylické karibské pláže střídané pestrobarevnými fasádami Havany

Ideální délka:

3 týdny

Doba letu:

12 hodin

Ideální doba:

listopad – červen

Panorama,Of,ViÒales,Mountains,,Cuba

Kuba je ostrov plný hudby a rytmického tance, nejen ručně balené, voňavoučké doutníky a lahodný rum ji proslavily po celém světě. Poznejte s námi její kulturní i přírodní bohatství.

U AirBakers je každá cesta originál – kompletně na míru podle vašich představ

Barevnými ulicemi kubánských měst líně projíždí staré automobily a Havana je muzeem celé kubánské historie. Palmy chrání před spalujícím sluncem jemňoučký písek exotických pláží a okolní příroda je naprosto panenská, plná nespoutaných vodopádů dávajících vodu tyrkysovým lagunám. Krasové údolí Viñales tvoří spolu s okolními plantážemi jedinečný krajinný koktejl. Ovšem přes všechny úchvatné krásy Kuby, jakkoli klišé se to může zdát, snad největším důvodem, proč tuhle zem Latinské Ameriky tak milovat, jsou její lidé. Na nesnadném pozadí a s pokřivenou historií a přesto vždy pohostinní, milí a usměvaví. Objímají se a líbají na pozdrav i rozloučení a jejich dobrosrdečnost je upřímná.

Kubánskou revolucí ukončil Fidel Castro zlatou éru tohoto karibského ostrova, kdy byla Kuba vyhledávanou, pulzující destinací americké smetánky. Věčné večírky, rum tekoucí proudem a luxusní automobily prohánějící se po havanském Malecónu jsou nyní zachovalým obrazem minulosti, jakýmsi zakonzervovaným skanzenem. Někteří říkají, že Kuba už není tím, čím bývala – my trváme na tom, že i dnes je jedinečnou destinací na exotickou dovolenou plnou přírodních krás a kulturního poznání.

Po dlouhém letu se ubytujete v jednom kubánských letovisek a odpočinete si na bílých plážích Karibského moře. Úroveň ubytování záleží na vašich preferencích, k dispozici jsou i velmi luxusní hotely s all-inclusive. Nezapomeňte ale, že plážová letoviska nejsou "opravdovou Kubou" – její poznání začíná až za hranicí turistických oblastí.

Chcete poznat Kubu doopravdy? Začněte na východním cípu ostrova ve městečku Baracoa, které je tak jedinečné, jak jen kubánské město může být. Svého času sloužilo pro nepřátele režimu, dodnes v něm pocítíte rozvolněnější atmosféru navázanou na objevitelskou historii ostrova – kromě socialistických hesel tu narazíte i na sochu objevitele Kryštofa Kolumba. Užijte si vysoké vlny na místních plážích, zdolejte stolovou horu El Yunque a vydejte se po proslulé horské silnici La Farola do Santiago de Cuba. Po cestě nemůžete minout výhled na světoznámou věznici Guantanamo.

Zastavte se v Santiagu, druhém největším městě Kuby, kde je pohřbený Fidel Castro. Vychutnejte si výměnu stráží a osvěžte si vzpomínky na socialismus v kasárnách Moncada. Na náměstí obdivujte koloniální domy, a svezte se k pevnosti San Pedro de la Roca, která chránila přístav před útoky pirátů. Přes město Cienfuegos dojedete do nejnavštěvovanějšího městečka Kuby – Trinidadu. Nechte se okouzlit jeho atmosférou, strhnout se kubánskými rytmy a doplňte zásoby rumu. Město pak zase prostřídejte s venkovem a vyrazte do hor v bývalém vojenském náklaďáku za historií kávy a exotickou florou. Vynechat nemůžete Viñales – oblast proslulou vápencovými útvary zvanými mogoty. Zde si na pár dní oddychněte, stavte se na tabákových plantážích a nedalekých vyhlášených plážích.

Vaši cestu po ostrově ukončete v hlavním městě Havana, která vás hluboce nadchne. Projděte si pestrobarevné koloniální centrum a v podvečer se vydejte na nábřežní promenádu Malecón. Den zakončete nad skleničkou daiquiri v oblíbeném baru spisovatele Ernesta Hemingwaye.

Navzdory pokřivené historii jsou Kubánci velice otevření a přátelští lidé

Kuba si prožila politické převraty a ani její dnešní situace není zdaleka růžová, přesto se s vámi na ulici jen tak dají do řeči kolemjdoucí a rádi se s vámi spřátelí. Poznejte místní kulturu, pochopte pomalý rytmus života. Poddejte se místním zvykům.

Havana-november,30:old,Lady,With,A,Fine,Cigar,Dressed,In,Typical

TOP momenty z Kuby

Havanou nejen po stopách Ernesta Hemingwaye

Projděte se krásným koloniálním centrem staré Havany, které je právem zapsáno na seznamu památek UNESCO a bývá přezdíváno Paříží Karibiku. Určitě nevynechejte podmanivou přímořskou promenádu Malecón. Můžete se vydat po stopách spisovatele Ernesta Hemingwaye, který zde téměř 20 let žil, a dát si mojito v jednom z jeho oblíbených podniků – La Bodeguita del Medio, nebo daiquirí v baru La Floridita.

Projeďte se koloniálními ulicemi ve starých „Amerikách“

Projeďte si Havanu ve starém americkém veteránu – stejně jako kdysi americká smetánka. Provezou vás nejen havanským starým městem, ale i do okolních čtvrtí. Zastavíte se také na pobřežní promenádě Malecón nebo ve slavném hotelu Intercontinental, kde se před převratem pravidelně scházely všechny celebrity.

Potápění na barevných korálových útesech Cayo Largo

Nahlédněte do podmořského světa malého písečného ostrůvku Cayo Largo, který dříve býval pirátskou základnou. Objevíte úchvatný, neskutečně bohatý podmořský život – panenské korálové útesy, u kterých můžete spatřit množství korálových rybek, a při troše štěstí také želvy, murény, rejnoky a langusty. Jdete do toho?

Návštěva tabákové plantáže v údolí Viñales

Vydejte se poznat principy pěstování tabáku na jednu z rodinných farem. Tradičním způsobem, prakticky bez zemědělských strojů, se zde pěstuje ten nejkvalitnější kubánský tabák. Vlastnoručně si zabalte doutník, namočte jeho konec v medu a pak ochutnejte… Kochejte se také krásou okolí – unikátními vápencovými kužely zvanými mogoty.

Kolik může cesta na Kubu s námi stát?

Zážitky jsou přeci k nezaplacení... Udělejte si alespoň rámcovou představu, na kolik vás taková cesta vyjde.

Cuba Beach classic car and palms
  • $
  • $
  • $

Nechci moc utrácet

40 000 Kč

Základní varianta, ubytování na úrovni 3*, nejlevnější letenky i z okolních letišť

  • $
  • $
  • $

Chci slušný standard

80 000 Kč

Standard náročného cestovatele, nejpohodlnější let z Prahy v economy, slušné 4* hotely

  • $
  • $
  • $

Chci to nejlepší

160 000 Kč

Letenky v businessu, nejlepší dostupné ubytování i všechny ostatní služby během cesty